Budoucnost je to, o čem sníme. Přítomnost je to, o čem se nám ani nezdálo.

Sci-fi filmy, aneb jak to všechno začalo...

29. ledna 2007 v 12:24 |  Trocha historie - ale jenom krátce:o)
Na začátek malá otázka: Myslíte si, že trikové sci-fi filmy začaly 2001: Vesmírnou Odysseou? Tak to jste na omylu, stejně jako jsem byl na omylu já. Sci-fi filmy byly v podstatě prvními delšími filmy zachycenými na pás.
Už v roce 1902 francouz Georges Mélies natočil výpravnou ságu Cesta na Měsíc (Le Voyage dans La Lune). Toto veledílo sice trvalo jen 14 minut, ale Mélies zde položil základy moderního filmového triku jako jsou letmé střihy, prolínačky a další.

Nicméně tomuto filmu se věnovat nebudu. Seznámím vás s jedním z prvních skutečných sci-fi filmů v té podobě, v jaké je známe dnes, s filmem Zakázaná planeta (Forbidden Planet). Je to první velkorozpočtový vědeckofantastický snímek společnosti MGM z roku 1956. Už před ním vzniklo pár vážně myšlených scifáren jako např. Den, kdy se země zastavila (Day the Earth Stood Still), ale pořád byly filmy tohoto žánru přijímány jen jako zábava pro děcka, kde bylo všechno Amazing! a Incredible! a kde se na diváky plížil Unspeakable terror!, příběhy bez nějaké složitější dějové stavby a vykreslení charakterů. Zakázaná planeta tohle změnila. Při sledování starých sci-fi se dnešní filmoví fanoušci pochechtávají nad neohrabanými triky, legračními monstry a (z dnešního pohledu) klišovitými zápletkami. U Zakázané planety se moc smát nebudete, protože triky i po téměř padesáti letech vypadají stále dobře. Žádné viklající se náhrobní kříže a papírové létající talíře á-la Plan 9 from Outer Space se nekonají. Laserové zbraně dští modré paprsky, vesmírné plavidlo je masívní jak má být a vesmírné obludy si kosmickými kovboji pohazují tak, že by se zapotilo i ILM. Dobře, ne všechno je dokonalé jako dnes, ale tahle dnešní digitální dokonalost mnohdy není k dobru věci, jak jsme se už dvakrát přesvědčili v první a druhé epizodě Hvězdných válek.

Příběh se točí okolo vesmírného plavidla a jeho posádky, která je vyslána na planetu Altair IV, aby zde zachránila posádku jiné kosmické lodi, která zde přistála před dvaceti lety a od té doby se o ní nic neví. Čeká vás (téměř) šílený vědec, jeho krásná dcera, která se zamiluje do kapitána kosmické lodi (svůj filmový debut zde má Lesile Nielsen!), jeden legrační robot (Robby the Robot ve své filmové premiéře!) a jedna stará, neskonale vyspělá vesmírná rasa. Klasika, chtělo by se říci, to už jsme viděli tisíckrát, včetně příšery, která pokosí půlku posádky. Pravda, pravda. Jenomže tenhle film byl jeden z prvních, který pevně ustanovil pravidla vědeckofantastických filmů na několik desetiletí dopředu. Zjevná jsou některá schémata, která převzal Gene Roddenberry, když vymýšlel postavy a zápletku původního Star Treku (např. vztah kapitána a lodního doktora je stejný jako mezi Kirkem a McCoyem). Některé scény, jako je například nekonečná větrací šachta, vám zase budou připomínat jeden poměrně neznámý film od George Lucase. Děj je PRÝ založen na Shakespearově hře Bouře (The Tempest), kterou jsem nečetl, takže posouzení nechám na vás, milí milovníci filmů.
Tenhle film mě zklamal. Ha, to jste nečekali, co? Zklamal mě v tom smyslu, že jsem čekal další šílené staré sci-fi béčko, kde se budou létající talíře a jiné nádobí houpat na strunách, kde řev dam v ohrožení bude zvedat vlasy na hlavě a příšery v gumovém obleku budou dupat po divákově inteligenci. Ne že bych proti takovým filmům něco měl (ve skutečnosti je miluju). Dočkal jsem se nečekaně silného, inteligentního snímku s úžasnou výpravou a nepatetickými hereckými výkony. Když si tenhle film pustíte, možná stejně jako já propadnete kouzlu starých sci-fi dobrodružství, protože nejen Star Wars a Vesmírnou Odysseou je živ vědecký fantasta. Je to skutečná lahůdka!
Zdroj: Jiří Fiala, www.filmpub.atlas.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 pirátská princezna pirátská princezna | Web | 29. ledna 2007 v 18:22 | Reagovat

mohl bys mi prosím napsat přesnej odkaz kde jsi našel tenhle článek? je to důležitý tak prosím... ♪

2 pirátská princezna pirátská princezna | Web | 29. ledna 2007 v 18:22 | Reagovat

mohl bys mi prosím napsat přesnej odkaz kde jsi našel tenhle článek? je to důležitý, tak prosím... ♪

3 Maartin Maartin | E-mail | Web | 29. ledna 2007 v 20:31 | Reagovat

to vis,ze poslu, tady je: http://www.filmpub.atlas.cz/temata/klasik/11390-filmpub-klasik-zakazana-planeta.aspx

4 suk suk | 14. června 2007 v 17:15 | Reagovat

http://www.travian.cz/?uc=cz1_69500

hele hrajte traviana, musíte to ale vydržet chvíli hrát, od populace 100 to půjde samo...

5 :) :) | 1. července 2011 v 23:07 | Reagovat

http://www.recepty.4fan.cz/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama